Fizibilite Çalışması

Fizibilite Çalışması

Amaç: Fizibilite çalışması, fonların ve imkânların kullanımını gerektiren hemen her yerde, gelecekte kazanç getirecek bir işe niyetlenildiği zaman, söz konusu olacak yatırımın değer olup olmadığını, ne ölçüde karlı olabileceğini ortaya koymak için yatırım projesi ile ilgili önemli bütün konuların değerlendirilmesi çalışmasıdır.

 

Bu eğitim programın yatırım kararı almış bir işletmeyi kaldıraçlamak için planlandığından, işletme tarafından karşılanacak diğer (tesis yatırımı vb.) kalemlerin de fizibilite raporun da ele alınması ve mali tablolara yansıtılması gerekmektedir. Dolayısı ile Başabaş Noktası Analizi (BBA), İç karlılık Oranı (İKO), Net Bugünkü Değer (NBD) gibi analizlerde bu makina teçhizat dışındaki faktörler, yatırımda kullanılacak dış finansman ve maliyetleri de içerilmiş olmalıdır.

 

Diğer önemli bir konu da mali tablolardır. Tablolar tüme varacak şekilde uygun verilerle beslenerek oluşturulmalıdır. Mali tablolar en az aşağıdakileri içermelidir:

 

Eğitimin İçeriği:

Toplam sermaye yatırımı giderleri

Kuruluş Dönemi Finansmanı

Proje Giderlerinin Yıllara Göre Dağılımı

Proje Gelirlerinin Yıllara Göre Dağılımı

Gelir-Gider Nakit Akışları

Bu tablolara göre de Başabaş Noktası Analizi (BBA), İç karlılık Oranı (İKO), Net Bugünkü Değer (NBD) gibi analizleri yapılmalıdır.

 

Katılımcı Profili:

İşletme sahipleri

Yeni yatırım yapmayı planlayan girişimciler

Konuda uzmanlık yapmak isteyen kişilerEĞİTİM ALMAK İÇİN...

Paylaş :